Če ima otrok cerebralno paralizo, potem del otrokovih možganov ali ne dela pravilno ali pa se ni normalno razvil. Prizadeto področje je običajno eno od tistih, ki nadzoruje mišice in določene gibe telesa.
Pri nekaterih ljudeh je cerebralna paraliza komaj opazna. Drugi so bolj težko prizadeti. Niti dva človeka nista prizadeta na čisto enak način.
Podobna slika se lahko pojavi pri nezgodni poškodbi možganov (kot posledici prometne ali kakšne druge nesreče, padcev, udarcev, ...)
Kateri so vzroki?
Do poškodbe možganov, ki povzroči cerebralno paralizo, pride navadno pred, med ali kmalu po rojstvu. Vzroki za cerebralno paralizo so lahko tudi naslednji:
infekcija v nosečnosti v prvih mesecih otrokovega razvoja v materi (npr.: rdečke, citomegalovirus) težak ali prezgoden porod
možganska krvavitev in krvavitev v možganske ventrikle (intraventrikularna krvavitev) pogostejša pri nedonošenem otroku
otrokovi možgani so iz neznanega razloga nenormalno razviti
genetske motnje, ki so lahko podedovane tudi, če sta oba starša popolnoma zdrava
nezgode (slučajne, prometne)
zastrupitve
bolezni
zlorabe in telesno nasilje (stresanje, pretepanje)
Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies). Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogočajo deljenje vsebin. Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.